مزایای و معایب ماموگرافی

13 اسفند 774
نویسنده :  

مزایای این آزمون در مقابل معایب چیست؟

تصویربرداری از پستان ها توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک زیاد می کند. زمانی که سرطان ها کوچک هستند، احتمال درمان و معالجه خیلی زیاد است.

 

استفاده از ماموگرافی آزمایشی احتمال تشخیص آبنرمالی های کوچک در بافت های در حال رشد محبوس در مجاری شیری افزایش می یابد. این تومورهای اولیه اگر در مراحل اولیه برداشته شوند هیچ گونه صدمه ای به بیمار نخواهد زد و ماموگرافی تنها روش اثبات و تشخیص این تومورها است.

ماموگرافی همچنین برای تشخیص انواع سرطان های پستان مثل سرطان ها تهاجمی مجاری و لوبولی سودمند است.

هیچ تشعشعی بعد از آزمون در بدن بیمار بعد از آزمون باقی نمی ماند.

تشعشع عموماً هیچ اثر جانبی در رده های تشخیصی ندارد.

 

 

معایب این آزمون:

همیشه احتمال کمی برای ابتلا به سرطان در مورد تشعشعات شدید پرتوی وجود دارد. ولی مزایای ذکر شده در مورد کشف تومورها ارزشمندتر از این احتمال کم می باشد.

دز تشعشعی موثر از یک ماموگرافی در حدود 7/0 mSv است که مشابه میانگین تشعشع دریافتی حاصل از امواج پس زمینه در طول سه ماه برای یک شخص عادی می باشد.

ماموگرافی با جواب مثبت کاذب 15-5% از ماموگرافی ها نیازمند آ‌زمایشات بیشتر مثل ماموگرافی های اضافی یا سونوگرافی می باشند. بیشتر این آزمون ها نرمال خواهند بود. اگر مورد آبنرمالی پیدا شود، پیگیری و بیوپسی ممکن است انجام شود. بیشتر بیوپسی ها عدم وجود کنسر را اثبات می کنند. احتمال داده می شود که خانم هایی که سالیانه ماموگرافی مثبت را در سال های بین 40 و 49 سال انجام داده اند با احتمال 30% ممکن است در این دهه ماموگرافی مثبت با جواب کاذب داشته باشند.

 

302 مشاهده
کاربر ویژه

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد. در ضمن قاعده همفکری ها جوابگوی سئوالات زیاد شاید باشد

پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تماس با ما

  • آدرس: ستارخان، روبروی برق آلستوم، پلاک ۷۷۰، واحد ۱
  • تلفن تماس 1:  44232838-021
  • تلفن تماس 2:  44255503-021  - ۰۲۱-44255504
  • موبایل : ۰۹۱۲۰۴۰۵۹۱۱

اطلاعات